واکنش

شیمی و فناوری

واکنش

شیمی و فناوری

دانشجویان شیمی فناوری

پیوندهای روزانه

نانو شیمی

جمعه, ۱۵ اسفند ۱۳۹۳، ۰۱:۵۹ ق.ظ
نانوشیمی

فناوری نانو یا نانوتکنولوژی رشته‌ای از دانش کاربردی و فناوری است که موضوعات گسترده‌ای را پوشش می‌دهد. موضوع اصلی آن نیز مهار ماده یا دستگاه‌های در ابعاد کمتر از یک میکرومتر، (معمولاً حدود ۱ تا ۱۰۰ نانومتر) است. در واقع این فناوری را نمی توان به عنوان رشته جدیدی معرفی کرد بلکه رویکردی جدید به کلیه علوم و فنون موجود در مقیاس نانو است. در حال حاضر برای بها دادن به این دانش گرایش جداگانه ای تحت عنوان نانوشیمی در وزات علوم تصویب شده است. وسایت اختصاصی نانو در حوزه نانو بسیار فعال میباشد.

نانو شیمی میتواند همان گرایش‌های اصلی شیمی چون شیمی آلی، معدنی، تجزیه و شیمی فیزیک باشد که در مقیاس نانو مطالعه و بررسی می‌گردد. از دیدگاه مهندسان شیمی، این گرایش‌ها بسته به نوع نیازهای جامعه و توانایی بر آوردن آن نیازها می‌تواند به طور متفاوت دسته بندی شود. اولین جرقه فناوری نانو در سال 1959 ریچارد فاینمن (Richard Feynman) فیزیک‌دان برنده جایزه نوبل زده شد. فاینمن طی یک سخنرانی تحت عنوان”فضای زیادی در سطوح پایین وجود دارد، ایده فناوری نانو را بیان نمود.

مباحث اصلی

نانو تکنولوژی فهم و بکارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستمهایی در این ابعاد است که اثرات فیزیکی جدیدی – عمدتاً متاثر از غلبه خواص کوانتومی بر خواص کلاسیک – از خود نشان می‌دهند. نانو شیمی یکی از شاخه‌های دانش شیمی است که به بررسی شیمی مواد در مقیاس ذره‌ای نانومتری می‌پردازد. این دانش در زمینه‌های مختلفی از جمله سوخت، پلیمر، رنگ، پوشاک، دارو، خوراک و به طور کلی هر آنچه که به شیمی و مهندسی شیمی مربوط می‌شود، کاربرد دارد.

برنامه درسی (سر فصل) نانوشیمی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : 28 واحد

دروس اصلی : 9 واحد

دروس اختیاری : 10 واحد

سمینار : 1 واحد

پایان نامه : 8 واحد

سرفصل‌های درسی، شامل دروس اصلی و اختیاری ( به ترتیب 20 و 12 واحد) جمعا 32 واحد آموزشی- پژوهشی است که با تصویب شورای برنامه‌ریزی دانشگاه ارائه می شود. در ذیل جدول دروس این رشته آورده شده است:

دروس اصلی

ریاضیات پیشرفته در نانو تکنولوژی 3 واحد،

مکانیک کوانتومی 3 واحد،

اصول نانوتکنولوژی 3 واحد،

سمینار 3 واحد،

پروژه 9 واحد،

دروس اختیاری

ترمو دینامیک آماری 3 واحد،

پدیده‌های انتقال در نانو 3 واحد،

بیونانوتکنولوژی 3 واحد،

پدیده های سطحی در مقیاس نانو 3 واحد،

ساخت و کاربرد مواد نانو 3 واحد،

شیمی و تکنولوژی نانو 3 واحد،

شبیه سازی در مقیاس نانو 3 واحد.

در ابتدای دوره 12 واحد (9 واحد اصلی و 3 واحد انتخابی) به وسیله دانشجو اخذ شده و در ادامه به همراه گذراندن دیگر واحدهای آموزشی ، استاد پروژه پروژه و برنامه آموزشی دانشجو مشخص می گردد. با توجه به عناوین دروس به نظر می رسد برای ورود به دنیای نانو پایه علمی قوی و به خصوص آشنایی با شیمی کوانتومی ضروری است. برای داشتن پایه شیمی کوانتوم میتوان در قسمت شیمی فیزیک کتابهای لواین یا جزوات دکتر اسلامپور را مطالعه فرمایید.

معرفی دانشکده ها:

دانشگاه هایی که در رشته نانو شیمی پذیرش دانشجو دارند عبارت اند از :

دانشگاه اراک، دانشگاه ارومیه، دانشگاه اصفهان، دانشگاه تبریز، دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری کرمان، دانشگاه تهران، دانشگاه امام حسین (ع)، دانشگاه رازی، دانشگاه شهید باهنر، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه کاشان، دانشگاه کردستان، دانشگاه لرستان، دانشگاه مازندران، دانشگاه مراغه، سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران، مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان، پردیس خود گردان دانشگاه تبریز، پردیس خود گردان دانشگاه تهران، پردیس خود گردان دانشگاه کاشان میباشند.

بازار کار و ادامه تحصیل در ایران:

در ایران پتانسیل‌های خوبی در زمینه مطالعه پلیمر و رنگ و غیره وجود دارد. واحدهای نانو شیمی عبارت از شیمی سطح ،سنتز مواد نانو، شناسایی مواد نانو، نانو پلیمرها و … میباشند. میتوان در سرمایه گذاری در هریک از این حوزه ها بازار ایران و جهان را در دست گرفت. برای ادامه تحصیل در این گرایش به موارد زیر توجه کنید.

نانو شیمی در دوره دکتری دارای ۴ گرایش زیر است: نانو شیمی نظری، نانو فناوری پلیمر، نانو مواد معدنی و سوپرامولکول. ضرایب دروس رشته نانو شیمی در آزمون دکتری به شرح زیر می باشد:

زبان انگلیسی با ضریب ۲

استعداد تحصیلی با ضریب ۱

مجموعه دروس کارشناسی و کارشناسی ارشد با ضریب ۴ شامل دروس زیر

– ریاضیات عمومی

– شیمی پایه ( شیمی آلی ، معدنی ، تجزیه و شیمی فیزیک )

-مبانی فناوری نانو

کاربردهای نانوشیمی در یک محدوده وسیع از شبه‌رساناها تا پزشکی قرار می‌گیرد. نانوشیمی از شبه‌رساناهایی استفاده می‌کند که فقط الکتریسیته را در شرایط معینی منتقل می‌کنند. هر چقدر شبه‌رساناها کوچکتر از رساناهای عادی می‌شوند، محصول کوچکتر خواهد بود. شواهدی وجود دارد که نانوذرات معینی از نقره برای مهار برخی ویروس‌ها و باکتری‌ها مفید هستند. فناوری نانو همچنین برای ساخت شیشه‌هایی که خود تمیز می‌شوند، دوچرخه‌هایی 1000 برابر قویتر از استیل اما سبکتر از آن استفاده می‌شود. مهمترین محصول نانوشیمی نانولوله‌های کربنی هستند که بسیار مقاوم و در عین حال سبک هستند. اینده بسیار روشنی برای این رشته تصور می‌شود.دانشجویان فارغ‌التحصیل این رشته می توانند در صنایع و مراکز به خصوص در بخش های تحقیق و توسعه‌ای علوم جدید مشغول به کار شوند.
به هر حال نظر دانشجویانی که در این گرایش تحصیل میکنند شنیدنی است. دوستان میتوانند نظر خود را در همین صفحه وارد نمایند
منبع: دپارتمان تخصصی شیمی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی