واکنش

شیمی و فناوری

واکنش

شیمی و فناوری

دانشجویان شیمی فناوری

پیوندهای روزانه

فیتو شیمی

جمعه, ۱۵ اسفند ۱۳۹۳، ۰۱:۵۷ ق.ظ
معرفی فیتوشیمی

فیتوشیمی دانش بررسی و مطالعه ترکیبات شیمیایی گیاهی است. اگر یک شیمی آلی دان تفکر میکند و فرمول ساخت یک ماده شیمیایی را طراحی میکند اما یک فیتوشیمی دان ترکیبات شیمیایی گیاهان را مطالعه و بررسی میکند. در طی قرون مختلف بسیاری از ترکیبات گیاهی نقشی اساسی درصنایع داروسازی داشته اند و ایده اولیه در ساخت داروها را در ذهن محققین ایجاد کردند. تکنیک های مورد استفاده در بررسی و شناخت ماده موثره دارویی، استخراج و جداسازی (آماده سازی نمونه) تغلیظ (افزایش حساسیت دستگاه های تجزیه ای)، آنالیز و تکنیک های شناسایی نظیر کروماتوگرافی و الکتروفورز میباشند. پس از انجام این آنالیزها فرمولهای دقیق ساختاری و روشهای بیوشیمیایی ساخت شناخته میشود. شواهد فیتوشیمیایی از جمله شاهدهای مورد استفاده در طبقه بندی های فیلوژنتیکی هستند، به گونه ای که در گونه های دارای نزدیکی و شباهت با یکدیگر، ترکیبات مشابهی یافت می شود اما همیشه این شباهتها در بین این طبقه وجود ندارد و اثرهای مواد دارویی مشابه متفاوت خواهد بود. در ایران با توجه به وضعیت آب وهوایی، رویش گیاهان مختلف که خاصیت دارویی دارند به طور متنوع و فراگیر دیده میشود. ماده موثره بسیاری از این گیاهان هنوز بررسی و مطالعه نشده است. با سرمایه گذاری در این بخش و پتانسیل بالای علمی و عملی در کشور میتوان آینده درخشانی را برای این رشته متصور شد.

مباحث اصلی:

متخصص فیتوشیمی میتواند نسبت به استخراج، اندازه گیری و شناسایی ترکیبات موثره گیاهان دارویی در مقیاس آزمایشگاهی و صنعتی اقدام نموده و عضو مؤثری در گروه های تحقیقاتی شیمی دارویی در مراکز تحقیقاتی و شرکتهای داروسازی باشد. بنابراین فیتوشیمی دان ها باید علوم مختلف در حوزه شیمی را با مبحث مربوط به گیاهان جمع کنند. یک گروه تحقیقاتی خوب، تخصصهای مختلف در این زمینه را میتواند در کنار هم جمع کند تا هم افزایی به وجود آید که نیاز به مدیریت و دانش لازم بر فرایند کلی به دست آوردن ماده موثره دارویی است. این شاخه از شیمی به شاخه فارماکوگنوزی داروسازی شبیه است. به طور کلی علم روز، یک علم بین رشته ای است و برای انجام کارهای بزرگ نیاز به تجمیع تخصصهاست.

 

معرفی دانشکده ها:

برخی دانشکده ها با توجه به موضوع تعریف شده اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع ارشد نموده اند. میتوان به دانشگاههای دانشگاه بیرجند، دانشگاه تبریز، دانشگاه سیستان و بلوچستان، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه شهید مدنی، دانشگاه گلستان و پردیس خود گردان دانشگاه تبریز اشاره کرد. البته همه این دانشگاه مقطع دکتری ندارند و تنها دانشگاه شهید بهشتی و گلستان در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برنامه درسی (سر فصل) ارشد فیتو شیمی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : 31 واحد

دروس الزامی پایه : 9 واحد

دروس الزامی تخصصی : 6 واحد

سمینار : 1 واحد

دروس انتخابی : 9 واحد

پایان نامه : 6 واحد

دانشجویان مقطع ارشد از دروس پیشرفته ملزم به گرفتن تجزیه، آلی و معدنی هستند و دروس پایه آنها شیمی ترکیبات طبیعی و شیمی سنتز مواد آلی است. دروس اختیاری این گرایش، مباحث نوین در فیتوشیمی، اصول بیوشیمی، پیشرفتهای اخیر در شیمی ترکیبات طبیعی، شیمی دارویی، شیمی هتروسیکل، گیاه شناسی ، شیمی فراوری روغنهای اسانسی، واکنشگاهها، کاربرد روشهای دستگاهی در جداسازی و شناسایی ترکیبات طبیعی، شیمی سنتز ترکیبات طبیعی میباشد.

آینده، بازار کار و چشم انداز:

با توجه به وضعیت آب وهوایی که در ایران از شمال تا جنوب و غرب و شرق وجود دارد گیاهان دارویی متنوعی در ایران یافت شده است. وجود  عطاریها در سطح شهر موید این مطلب است. از آنجا که ماده موثره بسیاری از این گیاهان هنوز بررسی و مطالعه نشده است. با سرمایه گذاری در این بخش و پتانسیل بالای علمی و عملی در کشور میتوان آینده درخشانی را برای این رشته متصور شد.

یک گروه فیتوشیمی قوی با آزمایشگاههای مجهز به وسایل استخراج و آنالیز مواد متشکله گیاهان و مواد اولیه دارویی و دستگاههای پیشرفته برای شناسایی ترکیبات مانند طیف سنج های جرمی و طیف سنجهای نوری میتواند استخراج، اندازه گیری و شناسایی ترکیبات موثره گیاهان دارویی در مقیاس آزمایشگاهی و صنعتی و همچنین فرمولاسیون داروهای گیاهی به خوبی انجام دهد.  شاید با تمرکز متخصصین در حوزه صنعت خبرهای حیرت آوری را در این حوزه شاهد باشیم.

منبع: دپارتمان تخصصی شیمی  

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی