واکنش

شیمی و فناوری

واکنش

شیمی و فناوری

دانشجویان شیمی فناوری

پیوندهای روزانه

شیمی دریا

چهارشنبه, ۱۵ بهمن ۱۳۹۳، ۰۱:۴۸ ق.ظ
شیمی دریا

شاید با دیدن این اسم، اولین سوالی که مطرح شود این باشد که آیا شیمی در دریا هم کاربرد دارد. همانطور که میدانید در تمام زندگی روزمره شیمی به نوعی وارد شده است و دانش تخصصی راجع به آن سبب بهبود کیفیت زندگی شده است. با توجه به نیازها صنعت به طور تخصصی در مورد دریا این شاخه از شیمی راه اندازی شده است. این رشته از رشته های نوپای دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد است و دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در سال 88 برای اولین بار آن را راه اندازی نموده است. از آنجا که کشور ما با داشتن سواحل وسیع در جنوب و شمال، کشوری دریایی محسوب می شود، لذا پرداختن به علوم دریایی از اولویت ویژه ای برخوردار است. علاوه بر آن از آنجا که میان رشته های مختلف دریایی نظیر شیمی دریا، فیزیک دریا، بیولوژی دریا، شیلات و … همبستگی ویژه ای وجود دارد و از طرفی شیمی دریا اختصاصاً از کاربرد فراوانی در سایر علوم یاد شده برخوردار است، لذا توسعه این علم و تربیت متخصصین آن کمک شایانی به پیشرفت سایر شاخه های علوم دریایی خواهد بود.


مباحث اصلی:
رشته شیمی دریا به بحث و بررسی در خصوص شیمی آب، معادن و کانی ها، نفت و گاز، شیمی مناطق فرا جوش، شیمی آلاینده ها و بسیاری از موارد مهم دیگر در دریا می پردازد. در این گرایش مبحث خوردگی سازه هم میتواند مورد بررسی و تجزیه تحلیل قرار گیرد. این شاخه با شاخه های دیگر شیمی در ارتباط است ولی به طور تخصصی به مباحث مربوط به دریا تمرکز یافته است. هم چنین در این شاخه به مطالعه ی ترکیبات شیمیایی آب دریا و رسوبات و مؤلفه های آلی و معدنی و نمک زدایی و تأثیر آلودگی ها و ارگانیسم های موجود در آن می پردازد. در این رشته به شناخت عوامل کنترل کننده توزیع مواد شیمیایی از طریق فرآیندهای بیولوژیکی نیز توجه شده است.
معرفی دانشکده ها:
دانشگاه علوم دریایی و دریانوردی چابهار، دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر، دانشگاه مازندران، پردیس خود گردان دانشگاه مازندران در این رشته دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد می پذیرند.
در دانشگاه آزاد دانشگاه واحد تهران شمال به مباحث علوم و فنون دریایی میپردازد. دانشکدۀ علوم و فنون دریایی در سال 1369 با پیشنهاد و کوشش جناب آقای دکتر محمدرضا بنازاده ماهانی و حمایت جناب آقای دکتر نوریان ریاست وقت سازمان هواشناسی کشور و پی¬گیری جناب آقای دکتر خسروی ریاست وقت واحد و همکاری سازمان شیلات، در مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی واقع در اقدسیه تأسیس شد. اولین ورودی‌های این دانشکده در رشته‌های فیزیک دریا، هواشناسی، شیلات، بیولوژی دریا، شیمی دریا و آلودگی دریا در مقطع کارشناسی¬ ارشد مشغول به تحصیل شدند. در آن زمان دانشکدۀ فاقد عضو هیئت علمی تمام¬ وقت بود و برای راه¬ اندازی آن از کلیۀ اساتید علوم دریایی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور استفاده شد.
امکانات آزمایشگاهی، کتابخانه و فضای آموزشی بسیار محدود بود. دانشکده در سال 1371 به ساختمان ظفر دانشکدۀ شیمی منتقل شد و در سال 1373 با خرید منزلی در نزدیکی میدان دربند، اولین فضای اختصاصی به دانشکده تعلق گرفت که در آن ساخت و سازهای زیادی برای توسعه فضای آموزشی و پژوهشی (1600 متر مربع) صورت گرفت. در سال 1387 به همت آقای دکتر احمد یعقوب¬نژاد ریاست واحد تهران شمال، دانشکده به ساختمان زعفرانیه، با فضای حدود 2800 متر مربع منتقل شد و شکل واقعی یک دانشکده را به خود گرفت. در ابتدای تأسیس دانشکده تعداد کل دانشجویان حدود 100 نفر بود، ولی در حال حاضر حدود دو هزار نفر در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند و با بیش از 45 عضو هیئت علمی تمام¬ وقت و نیمه¬ وقت منحصر به فردترین دانشکدۀ علوم و فنون دریایی کشور با هفت رشته در مقطع کارشناسی¬ ارشد و چهار رشته در مقطع کارشناسی می‌باشد. این دانشکده در طول فعالیت 20 ساله خود نقش اصلی را در توسعۀ علوم دریایی و تأمین نیروی متخصص را در کشور ایفا کرده است و همکاری فراوانی در کنفرانس‌ها و همایش‌های علوم و فنون دریایی کشور ایفا کرده است. خصوصاً انجمن علوم و فنون دریایی ایران داشته است.
برنامه درسی (سر فصل) شیمی گرایش شیمی دریا و تعداد واحدها :
تعداد کل واحدها : 30 واحد
دروس الزامی مشترک : 9 واحد
دروس الزامی تخصصی : 6 واحد
دروس اختصاصی اختیاری : 6 واحد
سمینار : 1 واحد
پایان نامه : 8 واحد
در این برنامه درسی واحدهای پیشرفته مثل تجزیه ، آلی ، معدنی و شیمی فیزیک از دروس اجباری با تعداد واحد 3 و همچنین واحدهای اختصاصی و اجباری شیمی دریا با عناوین شیمی آلاینده ها، روشهای نوین دستگاهی و شیمی دریا یا اقیانوس شناسی با تعداد واحد 2 میباشند. دروس اختیاری بیوشیمی، شیمی اتمسفر دریا، ژئوشیمی، بیولوژی دریا، سیکل بیوژئوشیمیایی دریا و آنالیز ترکیبات آلی دریا با تعداد واحد 2 میباشد.
بازار کار:
-ارائه خدمات آموزشی در سطح دانشگاهها و تامین کادر علمی دانشگاه‌ها و سایر مراکز علمی.
– ارائه طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی و تامین کادر پژوهشی دانشگاه‌ها و سایر مراکز علمی.
– اشتغال در سازمان ها و ارگان های دریایی جهت کسب اطلاعات در زمینه شیمی محیط های آبی و شناسایی اشکال مختلف مواد شیمیایی موجود در محیط های دریایی.
– اشتغال در سازمان های وابسطه به محیط زیست به منظور شناسایی انواع و منابع آلاینده های محیط های دریایی.
آینده شغلی:
در خبرهای سال گذشته 92 آمده است که رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر بیان نموده است که”۵ رشته میان رشته ای علوم دریایی و اقیانوسی در مقاطع کارشناسی تا دکتری به تصویب نهایی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیده و از مهرماه سال جاری وارد دروس دانشگاهی می شود.”
مسعود صدری نسب در پانزدهمین نشست شورای عالی اتحادیه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی بیان نمود که شیمی دریا در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، زمین شناسی دریا در مقطع کارشناسی ارشد، حمل و نقل بین قاره ای در مقطع کارشناسی ارشد، زیست فناوری دریا در مقطع دکتری و اقیانوس شناسی در مقطع کارشناسی رشته های جدید مصوب شده اند.
وی اظهار داشت: راه اندازی این رشته ها با همکاری اتحادیه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی و موسسه ملی اقیانوس شناسی تهیه و به تصویب وزارت علوم تحقیقات و فناوری رسیده است.
وی درباره ضرورت راه اندازی اتحادیه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی گفت: این اتحادیه در سال ۱۳۸۶ با هدف هماهنگی و گسترش تعامل آموزشی و پژوهشی میان دانشگاه ها و مراکز پژوهشی دریایی کشور و ارتقای سطح علوم و فنون دریایی در جهت پیشبرد اهداف راهبردی ایران تاسیس شد.
صدری نسب افزود: اکنون ۱۸ دانشگاه ساحلی و تعدادی مراکز دریایی عضو این اتحادیه هستند که تصویب آیین نامه های کارگروه های تخصصی و تهیه سند توسعه آموزش عالی کشور در حوزه دریا و اقیانوس برخی از فعالیت های این اتحادیه است.
وی ادامه داد: همچنین بازنگری دروس رشته های گروه علوم دریایی از دیگر وظایف این اتحادیه است که تاکنون جلسات متعددی دراین زمینه برگزار شده که در آن سرفصل دروس رشته های علوم زیستی دریا، علوم غیر زیستی دریا، مهندسی دریا و علوم انسانی دریا در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی مورد بازنگری قرار گرفته اند.
صدری نسب افزود: تصویب کلیات برنامه راهبردی توسعه آموزش عالی در حوزه علوم و فنون دریایی و اقیانوسی، ایجاد مرکز ملی تحقیقات دریایی جنوبگان، برنامه ریزی درسی برای گروه علوم و فنون دریایی با مشارکت تمام دانشگاه ها و مراکز پژوهشی از مصوبات این اتحادیه است.
وی در ادامه اظهار داشت: همکاری و هماهنگی میان دستگاه های دریایی برای ارتقای علم اقیانوسی و دریایی از اهمیت زیادی برخودار است که در این راستا انجمن ملی اقیانوس شناسی شکل گرفت که همکاری با این انجمن همواره مورد تاکید است.
با توجه به این اظهارات و توجه دولت میتوان گفت که این گرایش یکی از گرایشهای نوپا و نسبتا جوان در رشته شیمی است که میتواند با تربیت متخصصین ارزش افزوده بالایی را برای کشورمان به ارمغان داشته باشد.
منبع: دپارتمان تخصصی شیمی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی