واکنش

شیمی و فناوری

واکنش

شیمی و فناوری

دانشجویان شیمی فناوری

پیوندهای روزانه

آموزش شیمی

چهارشنبه, ۱۵ بهمن ۱۳۹۳، ۰۱:۵۹ ق.ظ
معرفی آموزش شیمی

آموزش شیمی به انگلیسی:( Chemistry education)‏ اشاره به آموزشِ دانشِ شیمی در مدرسه و دانشگاه و افزایش آگاهی‌های همگانی در کاربردهای این دانش دارد.مهمترین موضوعات مطرح در این شاخه درک چگونگی آموزش حرفه‌ای شیمی در راستای فراگیری دانشجویان و دانش آموزان ، بهترین راه‌های آموزش شیمی و بهبود نتایج یادگیری با تغییر روش آموزشی به شمار می‌آیند.

هرچند تعداد دبیران و معلمان خوب در شیمی کم نیست ولی گرایش اختصاصی که به تربیت مربیان و کسانی که وظیفه تدریس شیمی در مدرسه و دانشگاه و افزایش آگاهی‌های همگانی در کاربردهای علم شیمی را به دوش میکشند به نسبت انگشت شمارند. علم شیمی، بخصوص در دهه های اخیر، توسعه روز افزونی را طی نموده است. اختصاص جوایز بزرگ در سطح جهانی به این رشته (از جمله جایزه نوبل) گویای اهمیت شایان این رشته تحصیلی است. علم شیمی پایه ای است برای دیگر علوم تجربی، به طوری که امروز، گستردگی علم شیمی به حدی است که نمی توان آن را از شاخه های دیگر تحصیل مجزا و حد و مرزی برای آن مشخص نمود. اهمیت و کاربرد شیمی در پزشکی، دارو سازی، کشاورزی، صنایع غذایی، علم مواد، راه و ساختمان، صنایع پلاستیکی، رنگ و رزین و… بر هیچ کس پوشیده نیست. بنابراین لازم است که ابعاد مختلف این رشته برای جامعه به خوبی تشریح شود. این گرایش شاید به رشته دبیری شیمی شبیه است. در رشته دبیری شیمی، دانشجویان همان واحد هایی که برای شیمی محض ارائه می شود به همراه دروس تربیتی ویژه آموزش و پرورش را پشت سر خواهد گذاشت و امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری با موافقت آموزش پرورش وکسب شرایط علمی میسر می باشد.

 

مباحث اصلی:

مهمترین موضوعات مورد بررسی در این شاخه، درک چگونگی آموزش حرفه‌ای شیمی در راستای فراگیری بهتر دانشجویان و دانش آموزان و بهبود نتایج یادگیری با تغییر روش آموزشی است. با توجه به ماهیت آموزشی این شاخه از شیمی و کارکردهایی که از فارغ التحصیلان انتظار می رود، منحصراً مراکز آموزشی تربیت دبیر ( مشخصاً دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی) به ارایه آن می پردازند.

 

برنامه درسی (سر فصل) آموزش شیمی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : 32 واحد

دروس اصلی و تخصصی : 12 واحد

دروس شیمی : 6 واحد

دروس اختیاری : 8 واحد

سمینار : 2 واحد

پایان نامه : 4 واحد

          5 درس اصلی در این گرایش آموزش داده میشود و از الزامات این گرایش میباشد. این دروس اصول طراحی و تولید برنامه درسی، طراحی فعالیت علمی-آزمایشگاهی، روشهای ارزشیابی در آموزش شیمی و روشهای ارزشیابی در آموزش شیمی، روشها و فنون تدریس علوم تجربی و طراحی و تولید واحد یادگیری است. مطابق با سرفصلهای مصوب شورای عالی برنامه ریزی شیمی آلی و معدنی پیشرفته از دروس الزامی این گرایش میباشد. دروس انتخابی این گرایش کاربرد روانشناسی در آموزش، تاریخچه و مبانی آموزش علوم تجربی، نظارت و راهنمایی آموزشی، نظامهای آموزش شیمی در جهان، فناوری اطلاعات و آموزش شیمی، آموزش شیمی و اجتماع، فلسفه علم، شیمی فیزیک پیشرفته، شیمی تجزیه پیشرفته و مبانی شیمی کوانتوم میباشند.

بازار کار و آینده این رشته:

شاید این گرایش مانند گرایشهای دیگر شیمی پویایی در صنعت نداشته باشد ولی از انجا که لازمه  هرچیزی آموزش است لازم است به این شاخه توجه شود و به تدوین کتابهای کاربردی با توجه به نیازهای کشور اقدام شود.

منبع: دپارتمان تخصصی شیمی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی