واکنش

شیمی و فناوری

واکنش

شیمی و فناوری

دانشجویان شیمی فناوری

پیوندهای روزانه

۱۸ مطلب در تیر ۱۳۹۴ ثبت شده است

اتم‌های مدل کریستال او، تقارنی نامتعارف را نشان می‌دادند، آن‌قدر نامعمول که توپ فوتبالی با تکه‌دوزی‌های صرفاً شش‌ضلعی، دور از ذهن به نظر می‌آید. صبح روز هشتم آوریل ۱۹۸۲ میلادی بود که ششتمن به این ساختار رسید. اول خودش هم متحیر مانده‌بود! او روی ترکیبی از آلومینیوم و منگنز کار می‌کرد و آن‌چه در مطالعه با میکروسکوپ الکترونی مشاهده نموند، حلقه‌هایی هم‌مرکز شامل ده نقطه‌ی درخشان بود که فواصلی یکسان از هم داشتند. ششتمن ترکیبش را سریع خنک کرده بود و گمان کرد همین کاهش دمای ناگهانی سبب ایجاد چنین الگویی شده است، اما ماجرا این نبود! خب، ۴ تا ۶ اتم در در حلقه‌ها چیزی عادی بود، اما ۱۰ اتم؟! این دیگر بر خلاف روال طبیعت بود!

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۶ تیر ۹۴ ، ۰۴:۱۰
d-_ -b

08-18-2013 08-32-46 AM

کربن، به‌دلیل توانایی‌اش در ایجاد چهار پیوند کوالانسی عنصری هیجان‌انگیز و قابل‌بحث برای شیمی‌دان‌ها و دانشمندان علوم زیستی است. همین توانایی کربن، این امکان را به آن می‌دهد که در ساده‌ترین ترکیبات، تا پیچیده‌ترین مولکول‌ها و پلیمرهای آلی یا سلولی و پیچیده‌ترین ابزارهای تکنولوژی حضور یابد. در سال‌های اخیر، کربن به‌صورت بوکی‌بال، نانوتیوب و فرم‌هایی از گرافن سنتز شده‌است. این فرم‌های تازه، علاوه بر فرم‌هایی کلاسیک مانند خودِ کربن، گرافیت و الماس، این تصور را ایجاد می‌کند که صورت جدیدی از این عنصر قابل شناسایی نباشد. با این وجود، لیو و همکارانش در دانشگاه رایس واقع در هوستون، با محاسباتی که انجام داده‌اند،نشان می‌دهند که امکان ایجاد شکل تازه‌ای از کربن در فرمی قدرتمندتر از آن‌چه پیش‌تر شناخته‌شده، وجود دارد.

ماده‌ی تازه، «کربین» (Carbyne) نامیده می‌شود

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۶ تیر ۹۴ ، ۰۴:۰۸
d-_ -b

گرافن (به انگلیسی: Graphene) نامِ یکی از آلوتروپ‌هایِ کربن است. متشکل از لانه زنبوری SP2 و همچنین گرافین (به انگلیسی: Graphine) نامِ یکی از آلوتروپ‌هایِ کربن است. متشکل از SP+SP2 هیبریدیزه شده، البته گرافین و گرافن را نباید با هم اشتباه گرفت. اما خواص آن هاآن قدر به هم مشابهند که به جای هم به کار می‌روند. در گرافیت (یکی دیگر از آلوتروپ‌هایِ کربن)، هر کدام از اتم‌هایِ چهارظرفیتیِ کربن، با سه پیوندِ کووالانسی به سه اتمِ کربنِ دیگر متصل شده‌اند و یک شبکهٔ گسترده را تشکیل داده‌اند. این لایه خود بر رویِ لایه‌ای کاملاً مشابه قرار گرفته‌است و به این ترتیب، چهارمین الکترونِ ظرفیت نیز یک پیوندِ شیمیایی داده‌است، اما این پیوندِ این الکترونِ چهارم، از نوعِ پیوندِ واندروالسی است که پیوندی ضعیف است. به همین دلیل لایه‌هایِ گرافیت به راحتی بر رویِ هم سر می‌خورند و می‌توانند در نوکِ مداد به کار بروند. گرافین ماده‌ای است که در آن تنها یکی از این لایه‌هایِ گرافیت وجود دارد و به عبارتی چهارمین الکترونِ پیوندیِ کربن، به عنوان الکترونِ آزاد باقی‌مانده‌است.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۶ تیر ۹۴ ، ۰۳:۵۴
d-_ -b

نظریات متعددی برای بیان نحوه عملکرد بیهوش کننده های عمومی ارائه شده است چرا که عملکرد آنها را نمی‌توان با یک نظریه واحد توضیح داد. در واقع این نظریات تنها آثار ایجاد شده با این بیهوش کننده ها را توصیف می‌کنند...

akairan

نحوه,عملکرد,کننده,مقالات,تخصصی,آکا,کننده,کننده,نظریه,توصیف,آثار,نظریه واحد توضیح داد,مقالات,نظریه واحد توضیح داد,نظریه,چرا,توصیف,آثار,متعدد,نظریه,مقالات

دید کلی
نظریات متعددی برای بیان نحوه عملکرد بیهوش کننده های عمومی ارائه شده است چرا که عملکرد آنها را نمی‌توان با یک نظریه واحد توضیح داد. در واقع این نظریات تنها آثار ایجاد شده با این بیهوش کننده ها را توصیف می‌کنند، بدون شرح اینکه چگونه این آثار ایجاد می‌گردند. به سبب اینکه ساختمان شیمیایی، خواص فیزیکوشیمیایی و آثار فارماکولوژیک این ترکیبات بسیار متفاوت است، پذیرفته شده است که آنها به طور غیر انتخابی سیستم اعصاب مرکزی را از طریق یک مکانیسم فیزیکوشیمیایی تضعیف می‌نمایند. یعنی اثر این مواد مدیون خواص شیمیایی بوده و با یک گیرنده فارماکولوژیک، تشکیل کمپلکس نمی‌دهند. به عبارت دیگر بیهوش کننده های عمومی داروهائی فاقد ویژگی ساختمانی هستند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۶ تیر ۹۴ ، ۰۳:۴۹
d-_ -b

تَخمیر پدیده‌ای است ناشی از مجموعه فعالیتهای زیستی که در آن ترکیبات آلی دارای مولکولهای بزرگ به ترکیبات دارای مولکولهای کوچک‌تر و ساده‌تر شکسته و تجزیه (کاتابولیسم) شده از فرآیند آن علاوه بر ایجاد ترکیبات آلی ساده‌تر، دی‌اکسیدکربن و انرژی نیز آزاد می‌گردد. با بیان دیگر تخمیر تجزیه ناقص بعضی از متابولیت‌ها (ترکیبات آلی) به ترکیبات ساده‌تر همراه با انرژی توسط عامل تخمیری است.

takhmir

چیست؟,مقالات,تخصصی,آکا,ترکیبات,ترکیبات,انرژی,همراه,انرژی نیز آزاد می‌گردد,فرآیند,ترکیبات آلی دارای مولکولهای بزرگ به ترکیبات دارای مولکولهای,پدیده‌ای است ناشی,انرژ,تجزیه,مقالات,همراه,پدیده‌ای است ناشی,بعض,ترکیبات آلی دارای مولکولهای بزرگ

در گیاهان تخمیر بیولوژیکی تنها تخمیر الکلی نبوده، ممکن است با کمی تخمیر لاکتیک نیز همراه باشد، برخی از سازواره‌های حیاتی (میکروارگانیسم‌ها) مانند قارچ‌های میکروسکوپی نیز قادر به تخمیرهایی مانند تخمیرهای سیتریک و اکسالیک روی قندهای شش کربنی (هگزوزها) و تخمیر استیک روی الکل اتیلیک و غیره هستند. باکتریها عامل انواع دیگری از تخمیر در طبیعت هستند. تخمیر بوتیریک سلولز لاشه برگ‌ها و تجزیه آنها که سبب افزایش ترکیبات آلی خاک می‌شود و همچنین تخمیرهای تعفنی مواد آلی توسط باکتریها صورت می‌گیرد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۶ تیر ۹۴ ، ۰۳:۴۸
d-_ -b

سال ۱۸۱۹ و ۱۸۲۰ ،دست کم دو شیمیدان مادهٔ جامد سفیدی با بوی زننده گزارش کردند که از تقطیر زغال سنگ به دست می آید. سال ۱۸۲۱، جان کید(John Kidd) بسیاری از ویژگی های این ماده ها و روش‌های فرآوری آن ها پیدا کرد و نام نفتالین را برای این ماده پیشنهاد کرد. (چون این ماده از گونه‌ای نفتا که نام گسترده ای که برای بعضی از هیدروکربن های فرار و آتشگیر که زغال سنگ را نیز دربرمی گیرند؛ می شود. به دست آمده بود.)

akairan

چیست,کاربردی,دارد,مقالات,تخصصی,آکا,زغال,پیدا,تقطیر,چون,گزارش,برای,ماده,دست,برای این ماده,نام,گیرند می شود به دست آمده,سال,کاربردی,جامد,بسیاری

 نفتالین که به نام های «آلبوکربن»، «کافور قیر»، «قیر سفید» یا «نفتن» نیز گفته می شود؛ یک هیدروکربن جامد، سفید و آروماتیک است که به نمای گلوکه های کوچک به بازار می آیند نفتالین به تندی تصعید می یابد و بخاری بسیار آتش زا دارد.مولکول نفتالین از دو حلقهٔ جوش خورده ی بنزن ساخته شده است.آن از زغال سنگ به دست می آید و به فتالیک انیدرید برای ساخت پلاستیکها، رنگ‌ها و حل کنندهها به کار می رود. نفتالین برای گندزدایی و حشره کشی(بیشتر حل شده در متانول) کاربرد فراوانی دارد. نفتالین را برای جلوگیری از بید زدن پوشاک نیز به کار می برند.

منبع: +

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۶ تیر ۹۴ ، ۰۳:۴۸
d-_ -b

در طی قرن‌ها انسان ها موادی مصرف می‌کردند تا حالات ذهنی‌شان را از حالت نرمال خارج کرده و بر روان‌شان تاثیر بگذارد، موادی همچون کافئین، نیکوتین و الکل. در حال حاضر ماری‌جوانا یکی از شایع‌ترین روانگردان‌ها در سراسر جهان و به خصوص ایران است. اما ماری‌جوانا چیست و چطور روی مغز تاثیر می‌گذارد؟

فروش ماریجوانا (1)

ماری‌جوانا، علف (گراس) برگ و گل خشکِ گیاه شاهدانه کانابیس (Cannabis) است که از آن به عنوان ماده‌ای روان‌گردان استفاده می‌شود. از گیاه شاهدانه علاوه بر ماری‌جوانا مواد دیگری نظیر حشیش و روغن حشیش نیز بدست می‌آید. «تتراهیدروکانابینول» ترکیب موثر همه فراورده‌های گیاه شاهدانه و عامل اصلی آثار سرخوشی‌آور آن است.

نورون‌ها، اصلی‌ترین یاخته‌های عصبی هستند. این یاخته‌ها وظیفه ترارسانی داده‌های عصبی را بردوش دارند. آنها این کار را از راه هدایت تکانه‌های الکتریکی انجام می‌دهند. نورونها از راه زائده‌هایی به نام دنتریت (Dendrite)داده‌ها را دریافت کرده و از راه زائده‌های دیگری بنام آسه (Axon)داده‌ها را به یاخته سپسین ترارسانی می‌کنند. جسم یاخته‌ای نورون‌ها، پریکاریون نام دارد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۶ تیر ۹۴ ، ۰۳:۲۴
d-_ -b

دست های خود را جلوی بینی و دهان خود بگیرید و هوای دهان خود را رها کنید. چه بویی حس می کنید؟ اگر بوی بدی حس کنید، ممکن است دلیل آن را سریعاً وابسته به غذایی که خورده اید، بدانید. همه می دانند که پس از خوردن پیاز، سیر، ساندویچ و برخی غذاهای دیگر، ممکن است دهانمان بوی بدی داشته باشد. اما غیر از غذایی که خورده اید، دلایل زیادی وجود دارند که ممکن است عامل این بوی بد باشند.
 ممکن است، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، به طور غلط مسواک زدن و یا مصرف سیگار، عامل این بوی بد باشد. در این مطلب، هفت علت اصلی بوی بد دهان توضیح داده شده است. سعی شده روش های جلوگیری از بوی بد و راه های بهبود آنها نیز، یادآوری شود.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۶ تیر ۹۴ ، ۰۳:۲۲
d-_ -b

21

کلر و فلوئر دوتا از خطرناک ترین و واکنش پذیرترین گازهای موجود در این سیاره هستند اما رفتار عنصرها بستگی به نوع ترکیبی که در آن حضور دارند دارد. برای مثال اگر سدیم با کلر مخلوط کنید نمک خوراکی بدست می آید و اگر سدیم را با فلوئور مخلوط کنید چیزی بدست می‌آید که باعث تقویت دندان‌هایتان می‌شود. همان چیزی که دندان‌پزشکتان به آن فلوراید می‌گوید در واقع سدیم فلوراید یا شاید ترکیب مشابه دیگری مانند فلوراید قلع و یا مونوفلوروفسفات سدیم باشد. چیزی که همه این مواد در آن مشترک هستند یون‌های فلوراید است. اما برای مدت‌های طولانی کسی نمی‌دانست که چرا فلوراید به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند، و مانند خیلی اکتشافات بزرگ دیگر کاملاً به طور اتفاقی کشف شد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۶ تیر ۹۴ ، ۰۳:۲۱
d-_ -b

global-warming

زمین و ماه اساسا فاصله‌ی یکسانی تا خورشید دارند. با این حال دمای سطح ماه به طور میانگین دمای غیرقابل زیستنِ منفی ۱۸ درجه سانتی گراد است. این دما واقعا غیرقابل زیستن است. چون به طور منظم بین منفی ۱۷۰ درجه سانتی گراد در شبِ ماه تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد در روزِ ماه تغییر می‌کند، که هر دو از سردترین و گرم‌ترین دماهایی که تابه‌حال در زمین به ثبت رسیده سردتر و گرم ترند. با اینکه یک چرخه‌ی شبانه روز ماه حدود ۱۴ بار کندتر از شبانه روز در زمین است، چرخش سریع نسبی زمین چیزی نیست که جلوی به وجود آمدن دماهای دیوانه کننده را بگیرد؛ این جَو زمین است که از ما محافظت می‌کند.

در روز، جَو مثل یک سپر، مضرترین و پرانرژی‌ترین اشعه‌های خورشید و حدود یک سوم از نور قابل رویت و ملایم‌تر خورشید را دفع می‌کند. جَو زمین هم‌زمان، تشعشعات مادون قرمز یا همان گرما را که از سطح گرم شده‌ی زمین توسط خورشید برمی‌گردد، نگاه می‌دارد و باعث می‌شود شب‌ها از سرما منجمد نشویم. برای این که جَو بتواند اشعه‌ای را جذب کند باید از نظر الکتریکی باردار باشد تا بتواند روی امواج الکترومغناطیسی تاثیر بگذارد. بیشتر جَو ما از مولکول‌های گازی تشکیل شده که حاوی بار الکتریکی نیستند یا بهتر بگویم همه‌ی آن‌ها به تعداد مساوی پروتون‌های مثبت و الکترون‌های منفی دارند. اما بعضی مولکول‌ها الکترون‌های حاوی بار منفی‌شان را نزدیک‌تر به یک سمت نگاه می‌دارند که باعث می‌شود متمایل به یک طرف باشند و این نامتقارن بودن تکان‌های آهسته‌ی رفت و برگشتی را ایجاد می‌کند که جذب انرژی تشعشعات مادون قرمز ورودی را ممکن می‌کند.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۶ تیر ۹۴ ، ۰۳:۲۰
d-_ -b